Freeride.cz

Hlavní sekce

Report:
Ohlídnutí za X Games 2014

Freeride.cz » Ski » Články » Ohlídnutí za X Games 2014

Máme tady poctivý ohlídnutí za letošními X Games. Jukneme se, co se všechno událo, co nás potěšilo nebo naopak malinko rozlítilo. Jukneme na vítězný jízdy a další! Tohle byly letošní X Games!

X Games…má cenu k nim něco dodávat? Asi zbytečný jak nošení rumu do hospody. Každej ví…Nejkultovnější podnik extrémních sportů letos dosáhl plnoletosti! Americký Aspen je totiž hostil již po osmnácté! Stejně jako minulé ročníky hrál prim freeskiing, snowboarding a sněžný skútry. Jak už to u X Games bývá opět se některé disciplíny vrátily a některým daly valé. U freeskiingu zůstalo vše při starém. Na pozvanou smetánku tak čekala superpipe, big air a slopestyle. Častokrát se taky na X Games přepisovaly dějiny. Letos tomu nebylo jinak! Vyražme tedy na tenhle americkej šílenej cirkus!

Superpipe: nic novýho pod sluncem

První disciplínou, která otvírala celé X Games byla superpipe. Tý už zde dva roky kraluje David Wise. Otázka tak byla jasná: „Dokáže ho někdo trumfnout?“ Už šestnáctičlenná eliminace naznačila, že to nebude nic jednoduchého. David byl po kvaldě na první místě. Potěšil určitě postup Torina Yatera-Wallaceho, kterej se vrátil po nepřímením zranění. Finále rampy pak nepřineslo nic ryze novýho. Ne snad, že by jízdy byly nudný a nebraly dech. Nebyla nouze o parádní doubly, ale taky o hodně nebezpečný pády. Právě kvůli obavám o zranění se nakonec do finále rozhodl nenastoupit Toto Krief a Torin Yater- Wallace. Lehký. Šetřili se pro Soči. Šanci tak dostal Mike Riddle a Ben Valentin.

Už po prvním kole bylo jasný, že si to asi o zlato rozdá duo David Wise a Kevin Rolland. Oba měli ve svý jízdě zabudovaný tři doubly. Nikdo jinej tolik „dvojáků“ v jednom runu nedával. Slušně jim na paty šlapal Kanaďan Mike Riddle. Poslední jízdu ho ale na poslední chvíli přebyl aspenskej lokál devatenáctiletej Alex Ferreira. Ten měl do tý doby na kontě dvě promarněný jízdy. Poslední čistě zabil, nezapomněl na dub 900 a dub cork 1260 a mohl si připsat první z medaili X her. A vítěz? Přece jenom náročnější tři doubly asi předved David Wise a zaslouženě si tak připsal třetí vítězství po sobě a hattrick na X Games. Na Frantíka Kevina Rollanda zbyla stříbrná placka…rampa tak žádný velký inovace ani přepis análů nepřinesla. Ale jinak kvalitní závod se vším všudy!

X Games superpipe muži:

1. David Wise – 92.00
2. Kevin Rolland – 88.66
3. Alex Ferreira – 85.33
4. Mike Riddle – 84.33
5. Ben Valentin – 82.00
6. Lyman Currier – 77.33
7. Gus Kenworthy – 34.33
8. Justin Dorey – 19.66

David Wise:

Kevin Rolland:

Alex Ferreira:

Big Air: vládce E-dollo

Určitě nejatraktivnější podívaná se strhla na big airu. Přece jenom jeden skok, formát pět poletů, dva se počítaj. To stačí jezdcům vypnout mozek a motat to jak banda Jamajčanů po sklizni! Tohle taky přesně nastalo. Po loňským roce bylo jasný, že triply nikoho nepřekvapí a taky, že ne. Triple corky nebo switch triple rodea nebyli ničím vyjmečným. Do toho dub misty a dub bio a laickej divák měl brada na zemi.Smůlu si tentokrát vybral Alex Schlopy. Ten měl podle skóre postupovat z druhého místa z druhýho heaty (postupovala top trojka z dvou heatů). Bohužel zraněně ho nasměřovalo do nemocnice a Alexe Beaulieu-Marchanda na start finále!

Finálko bylo občas radost pohledět občas trocha té akrobacie aka Ála Valenta in da house. Hodně potěšil Jossi Wells se svým switch triple 1440. Bohužel k tomu nic víc čistého nepřidal. Šestej flek. ABM switch tripl taky slušnej. Pátej. Naopak na koho bych zavolal módní policii je Luca Tribondeau. On sice nakládat umí. Ale prostě jeho outfit vypadá jak když zrovna skončil testy v tréninkovým centru NASA. Sorry. Ale díky tripl corku bramborový místo. Kai Mahler nejvíc zabil se switch dub misty 1440 dub japan. Navíc jeho dub corky byly z řady učebnicových. Bronz. Vincent Gagnier asi musí mít nohy z pryže (čti guma). Von ale guma rozhodně není. Koho by taky napadlo dub bio genie grab 1620 a 1440. A má cenu se vyjadřovat k Henriku Harlautovi?! Kromě svejch tradičních zabitejch nose butterů letos nově vytasil switch butter dub cork 1080 tail a hlavně zas dal repete vraždy nose butteru triple corku 1620. I když to nebylo přelomoví jak loni, tak letošní big air stál zas za to! Do doublů se totiž hodně sázej oriinální graby a nečumíte furt na to samí. Triply to zatím čeká…

X Games big air:

1. Henrik Harlaut – 93.00
2. Vincent Gagnier – 90.00
3. Kai Mahler – 87.00
4. Luca Tribondeau – 81.00
5. Alex Beaulieu-Marchand – 79.00
6. Jossi Wells – 73.00

Henrik Harlaut:

Vincent Gagnier:

Kai Mahler:

Slopestyle: triply jsou tady!

Letos se to prostě asi dalo čekat. Ať se nám to líbí nebo ne. Přišel čas triplů ve slopestylu. Progres nezastavíš…ještě než se ale začlo triplovat musela se vybrat finálová osmička. Tam kam by měl asi směřovat slopestyle přesně ukázal Henrik Harlaut. Na skokách dva nose butter z toho jeden double a k tomu jeden switch butter dub (poprví zavdáno na závodech). Dredatá originalita. Naopak když rozhodčí pustili do finále robota Russe Heshawa místo Toma Wallische mohl sem si u monitoru nadávat jak sem chtěl. Celkem oje*bali i James Woodse. Ten předved svoji klasicky nadupanou jízdu. Rozhodčí ho nevyslyšeli…jinak tradiční eliminace na X Games.

Jdeme na finále. Už v první kole předved E-dollo ještě o malinko zašlapanější jízdu než v kvaldě a paradoxně dostal míň bodů. WTF…první kolo tak nejvíc zabij jedinej táta a ženáč na startu Andreas Hatveit. Všichni čekali první triple ve slopestylu od Nicka Goeppera, jenže ten hodil v první kole krysu, a tak mu tohle prvenství už na věky ukrad Gus Kenworthy. Ten totiž svůj 2. run zakončil switch triple rodeem 1440 a když jen tak tak ho vodjel je prostě první! Do vedení se ale pak záhy dostal McRae Williams, kterej namotal hned čtyři doubly. Čekalo se na Nicka. Tomu druhá jízda vyšla! Tři doubly včetně switch dub 900 scream´n seaman a konečně vytouženém triple cork, jenže…rozhodčí se asi dloubali v nose. Dostal míň jak McRae. Nikdo už se pak před Amplid jezdce nedostal a tak se čekalo na poslední Nickovu jízdu. Raily za jedna, dub 1260, switch dub 1080, switch dub 900 screamin´ a tripl!..Teď už to klaplo! Zaslouženém první flek. Bohužel nebo bohudík další meta jsou dva triply v jízdě…nechme se překvapit…encyklopedie freeskiingu přepsány.

X Games slopestyle muži:

1. Nick Goepper – 95.00
2. McRae Williams – 92.66
3. Andreas Hatveit – 90.33
4. Henrik Harlaut – 89.33
5. Gus Kenworthy – 87.00
6. Joss Christensen – 86.33
7. Antt Ollila – 85.00
8. Russ Henshaw – 78.66

Nick Goepper:

McRae Williams:

Andreas Hatveit:

První triple ve slopestylu od Guse Kenworthyho:

Holky: příjemný trikový překvapení

Ještě než vlítnem na to, co bylo letos fakt zajímavý, což je slopestyle nesmíme vás ani holky ochudit o rampu. Tady se ve směs nestalo nic převratnýho. Triková klasika, vyhrály favoritky. Co k tomu dodávat?! Takže zas byla nejlepší stejně jako loni Maddiw Bowman, která určitě předvedla nejmacatější cork 900. Stejně jako loni byla druhá Roz Groenewoud a úplně jinak než loni skončila Marie Martinod. Tahle už dvaceti devítiletá Francouzka se totiž do rampového koryta vrátila po několika letech až kvůli Sarah Burke. A na její počest vybojovala bronz!

X Games superpipe ženy:

1. Maddie Bowman – 88.66
2. Roz Groenewoud – 85.66
3. Marie Martinod – 82.33
4. Ayana Onozuka – 79.66
5. Brita Sigourney – 77.00
6. Anais Caradeux – 73.00
7. Angeli VanLaanen – 70.00
8. Amy Sheehan – 62.66

Maddie Bowman o své výhře:

Teď už ale k tomu slopestylu. Nejprve si musim rejpnout do jezdeckýho složení. Komplet severní Amerika. Nejenom mně na startu chyběla Lisa Zimmermann. Třeba o takový Darian Stevens jsem až do X Games neměl páru. Budiž…to nejdůležitější je, že holky už celkem nějakej ten rok lehce stagnovaly. Letos ale víc než jen potěšily! Už po prvním kole vedla teprv patnáctiletá naděje Maggie Voisin. Jenže v druhým kole jakoby nic tam narvala zejména switch 1080! Jasnej adept na vítězství. Trošku jinak to viděli rozhodčí. Legenda Kaya Turski, která už nemá doma medaile, kam dávat, totiž předvedla jízdu, kterou na X Games jezdí už nějakej ten pátek. A hele na Maggie to překvapivě stačilo…další lehký fópa nastalo v boji vo třetí flek.Kim Lamarre nezajela zle ale prostě Dara Howell hlavně se switch misty 900 dala určitě víc. Navíc obě měly jeden skok přisedlej. Když ji daly na čvetej flek trošku mi pěnila huba. Do konce se pak už nic nestalo. Takže holky letos super progres, zato rozhodčí degres. Sorry…

X Games slopestyle ženy:

1. Kaya Turski – 91.33
2. Maggie Vousin – 90.00
3. Kim Lamarre – 85.00
4. Dara Howell – 84.00
5. Devin Logan – 83.66
6. Keri Herman – 78.66
7. Darian Stevens – 76.33
8. Yuki Tsubota – 75.33

Kaya Turski:

Maggie Voisin:

Kim Lamarre:

Letošní X Games byly jako vždy kolosální podívaná. Rampa a big air sice žádný totální převraty nepřinesly, ale přepisovaly se dějiny slopestylu. Jediný, co bych tak vytknul je občas prapodivný rozhodnutí rozhodčích a taky bych se trošku nebál pozvat jiný jezdce. Třeba premiéra Fina Antti Ollily skončila super sedmým místem a Luca Tribondeau byl v big airu dokonce bramborovej. Jsou to furt ty samí Amíci…uvidíme za rok!!

Web X Games najdete zde.

“Anonym”

Hodnocení: 0

sakmadi“ 10. 2. 2014 v 21.47 napsal:

Reakci na faeva: Kdyz se podivas blize, uvidis, ze tu 360 si ukroutil v kalhotach.

 
“Anonym”

Hodnocení: 0

faeva“ 10. 2. 2014 v 21.15 napsal:

Jenom bych tak navrhl abysi jak komentatori X-Games tak vy prepocitali ty rotace Vincenta Gagniera, protoze kdyby to opravdu bylo dub bio 16 tak je to mixer jak hovado bohuzel to bylo "jen" dub bio 12..

 
“Anonym”

Hodnocení: 0

JT“ 3. 2. 2014 v 07.29 napsal:

Supr clanek, jen posledni pasaz se nejak pomotala a puvodne byla uprostred clanku "nez se vrhnem na slopestyle tak se podivame na holky" ale slopestyle uz byl predtim ;-) Fajn shrnuti a super doplneny videem...Jinak jeste vazne je to obleceni co mel Luca tak hrozny? :))

 

Hodnocení: 0

„Ridentity“ 31. 1. 2014 v 14.12 napsal:

Po dlouhý dobe sem vubec cetl nejakej clanek... a super Maty, budu cist castejc. Like, Dan

 
“Anonym”

Hodnocení: 0

Milis“ 30. 1. 2014 v 22.00 napsal:

po dlouhy dobe jsem docetl zas nakej report do konce.. lajk :)

 
“Anonym”

Hodnocení: 0

mario“ 30. 1. 2014 v 19.53 napsal:

Super report maty!!!

 

Hodnocení: 0

Maty „SajRajt“ Vránek 30. 1. 2014 v 19.50 napsal:

Reakci na Pepe: Uj tak to sem lehce poplet :) díík..vono to bylo dost ráno a už sme měli upito :D

 
“Anonym”

Hodnocení: 0

Pepe“ 30. 1. 2014 v 19.11 napsal:

Super report maty :) vesmes s tebou souhlasim. Jen jedina oprava Kai daval sw dub misty 16 :)

 

Autor článku:

Maty „SajRajt“ Vránek
Maty „SajRajt“ Vránek

Zažiješ chvilky krušný jak hory...

Kategorie: Report
Vydáno: 30. 1. 2014 v 16.45

Hodnocení článku:

Pro hlasování o nejlepší fotku nebo video se musíš přihlásit nebo se zaregistrovat.

nejčtenější Články

Jablonec Summer Jib 2018
Jablonec Summer Jib 2018

První zářijový víkend jsme si v Jablonci připomněli zimu díky akci Jablonec Jibing Jam. Jak to v okolí místní…

Mistrovství světa juniorů 2018 v Cardroně - slopestyle
Mistrovství světa juniorů 2018 v Cardroně - slopestyle

Druhou disciplínou na Mistrovství světa juniorů, kde jsme drželi palce našim lyžníkům byl slopestyle. Teď se…

Nejočekávanější freeski filmu podzimu
Nejočekávanější freeski filmu podzimu

Je tady podzim, kterej sebou přináší nejednu premiéru freeski filmů. Pojďme se trochu juknout, co nezmeškat a jaká…

Nejlépe hodnocené Články

Tři sta sedmdesátý díl - upoutávka
Tři sta sedmdesátý díl - upoutávka

Pravidelný pořad o freestylových sportech vysílaný ve středu a sobotu na TV Nova Sport1, TV Nova Sport2 a TV Nova…

Jablonec Summer Jib 2018
Jablonec Summer Jib 2018

První zářijový víkend jsme si v Jablonci připomněli zimu díky akci Jablonec Jibing Jam. Jak to v okolí místní…

Šimba chystá video „Slav in America“
Šimba chystá video „Slav in America“

Šimon Bartík letos vyrazil za oceán a nezůstane to bez odezvy! Připravuje totiž video „Slav in America“ a my teď…