Freeride.cz

Hlavní sekce

Report:
Prachová Sibiř

Freeride.cz » Ski » Články » Prachová Sibiř

Sibiř nemusí znamenat pouze nehostinné místo plné mrazu, tmy a ledu, ale také pardání freeride lokalita se spouuuustou prašanu.

Myšlenku na lyžování na Sibiři jsem měl už dva roky hnedka po zhlédnutí freeridového filmu „The Great Siberian Traverse“. V tomto filmu tři freerideři projíždí Ruskem transsibiřskou magistrálou a zastavují na třech místech. V tomto filmu představují Sibiř, o které jsem neměl do té doby ani potuchy.

Nádherné hory a obrovské přívaly sněhu. Nejvíc mě zaujala část z lyžařského střediska Sheregesh, kde se Amíci topí v bezedném prašanu a jezdí pillows velký jak baráky. A tak nemohlo dlouho trvat, abychom i my nevyrazili na Sibiř.

Bohužel nás v Sheregeshy přivítal smutný majitel chalupy, ve které jsme byli ubytovaní, že tak málo sněhu v tuto dobu nepamatuje. A opravdu v lese tak 30 cm sněhu. Na sjezdovce koprovka, všude trčely větve, ale má prý zítra začít sněžit, ujišťoval nás, snad aby nám zvedl náladu po 30 hodinách na cestě. No což alespoň jsme měli den volna. Mohli jsme dosyta okusit zdejší pochutiny, jak v pevném, tak kapalném stavu a pořádně zmapovat terén, kdeže budeme jezdit, až ten mordor z nebe opravdu příjde.

A ten mordor opravdu přišel! Během dalších tří dnů napadly 2 metry sněhu. Už druhý den jsme řvali hrnečku dost. Užili jsme si pohodové jízdy v lese i těžší mezi kameny. Jen bohužel na ty opravdu těžké linie, které Amíci jezdili, ještě nebylo dost sněhu.

Další tři dny se počasí umoudřilo a panovalo slunečno, bezvětří a teploty kolem nuly. Zkrátka takové normální sibiřské počasí, takže jsme mohli vyrážet na tůry za hranice areálu, kde se skrývají krásné dlouhé sjezdy.

Lyžařské středisko Sheregesh mi dost připomínalo Špindl, jak charakterem střediska, okolními kopci, tak osazenstvem na svahu. Samozřejmě, že zde sjezdovky upravovat neumí, ale kvůli tomu sem nikdo nejezdí, ani místňáci ne, takže se připravte na boj o každý kousek prašanu ve středisku. Naštěstí lokálové ještě na pásech moc nechodí. Pokud umíte hledat, tak zde vždy první stopu najdete.

Na půlku listopadu skvělé zahájení sezony po pás v prachu v pásmu lesa. Jen škoda, že tu nebylo o ty dva metry více sněhu, jak je v tuto dobu běžné. Pak by to bylo naprostá pohádka. Moc děkuji všem, kteří mi pomáhají hledat nové freeride destinace! Armada Skis, The North Face, Dynafit, Boatpark, Freeride.cz/ski

Za freerideguides.cz
Ondřej Pekárek

Autor článku:

Kategorie: Report
Vydáno: 20. 12. 2017 v 18.04

Hodnocení článku:

Pro hlasování o nejlepší fotku nebo video se musíš přihlásit nebo se zaregistrovat.

nejčtenější Články

Robin Holub v Seiser Almu
Robin Holub v Seiser Almu

Robin Holub spojil síly s Honzou Považanem a výsledkem je tenhle parádní edit natočenej ve snowparku v Seiser Almu.

Never Summer Dvoračky/Monkey Race 2018
Never Summer Dvoračky/Monkey Race 2018

V Rokytnici nad Jizerou, v prostoru u Dvoraček a Štumpovky, proběhl již 9. ročník akce Never Summer, v rámci kterého…

Buff® Park Moravská bouda
Buff® Park Moravská bouda

Nejvýše položený snowpark v České republice získal nového hlavního partnera a díky němu mohl začít stavět a…

Nejlépe hodnocené Články

SLVSH Cup Grandvalira 2018 - čtvrtfinále
SLVSH Cup Grandvalira 2018 - čtvrtfinále

Letošní SLVSH Cup v resortu Grandvalira v Andoře pokračuje dalšími koly. Po prvním sítu se jukneme na čtyři…

Freeride World Tour 2018 - Verbier
Freeride World Tour 2018 - Verbier

Velký finále Xtreme Verbier letošní Freeride World Tour je minulostí a my teď prozkoumáme, jak dopadl nejen kultovní…

SLVSH Cup Grandvalira 2018 - finálový bitvy
SLVSH Cup Grandvalira 2018 - finálový bitvy

SLVSH Cup v Andoře dospěl do finálový fáze a my konečně rozlouskenme, kdo se stal letošním králem tohohle…