Freeride.cz

Hlavní sekce

Lokality:
Jak sehnat práci v kanadském resortu...?

Freeride.cz » Snowboard » Články » Jak sehnat práci v kanadském resortu...?

Pro většinu z nás je zima hlavně o domácím ježdění, případně nějakém tom výletu do Alp, ale jedny z nejlepších sněhových podmínek skýtá Severní Amerika. Protože je to trochu z ruky a ani letenka není zadarmo, jedna z možností jak si užít tamní ježdění, je strávit tam celou sezónu a sehnat si práci. Pokud je vám starý kontinent těsný a máte toulavé boty, třeba vás bude zajímat, co píše jeden takový nadšenec domů o shánění práce v kanadských horách.

Ahoj babi,
jak se pořád máš? A co dědek, pořád vysedává Na vinglu se starým Vomáčkou a mastí karban? Ne že bych čekal něco jinýho, ale třeba vám už taky nakydalo a musí házet sníh. Já vím, že jsem se dlouho neozval, ale měl jsem děsně práce. Ne, fakt! Však víš, že jsem Ti psal, že se chci po létě ve Vancouveru přestěhovat na hory. Proto jsem přece do Kanady jel. Takže jsem poslední tři měsíce nedělal nic jinýho, než sháněl fachu na horách a byl to docela porod. Navíc jsem potkal plno lidí, který mě strašili, že už to maj všechno obšancovaný Australani z minulýho roku. Ale nakonec to nebylo tak horký. I když… Hlavní rozdíl byl asi v tom, že minulou zimu tu byla olympiáda (však víš, jak to Sáblíková všem natřela), takže sem přijelo mrtě lidí z celýho světa, a to jak očumovat závodníky, tak hledat práci. No a kdo nesehnal ve Vancouveru, tak se rozjel do ostatních středisek. Takže tu prý bylo pomalu víc zájemců o práci než turistů. Když už jsme u tý olympiády, tak domorodci si libujou, jak to v hokeji, což je tady skoro náboženství, všem natřeli. Na druhou stranu je to ale stálo hromadu peněz, museli potom zavést novou daň a dozvuky z toho nedávno zlomily vaz místnímu premiérovi v Britský Kolumbii. Hahaha.

Ale zpátky ke mně. Nechtěl jsem nic nechat náhodě, a tak jsem se začal o práci na horách zajímat už někdy v květnu, jen co jsem vysednul z letadla. Já vím, že jsi mi říkala, že vnuk starý Bezouškový si tu práci sehnal minulej rok už z Čech přes agenturu, ale mě se prostě nechtělo vysolit extra love za něco, co si můžu zařídit sám. Nejsem blbej. Začal jsem teda na tom makat hned po příletu, protože třeba ve Whistleru, kde byla olympiáda, měli uzavírku na některý pozice už na půlce léta! Neuvěřitelný. To je trochu nepoměr s českejma střediskama, kde se dá sehnat práce i uprostřed sezony. Jak jsem ale vyrozuměl, tak je to přeci jen takový monstr středisko, orientovaný na turisty, což nebylo úplně to, po čem jsem pás’. Takže jsem si udělal životopis v angličtině (pomohla mi s tím jedna moc příjemná holčina, co jsem ji potkal ve Vancouveru na Wreck Beach), napsal motivační dopis a začal obesílat střediska. Většinou jsem žádal o práci vlekaře, někde jsem se cpal do půjčovny, jinde na instruktora, prostě jakou jsem měl zrovna náladu a jakej dojem na mě dělaly ty resorty dojem. Maj to tady trochu jiný než u nás – celý středisko většinou provozuje jedna firma, která se stará o všechno od vleků, přes lyžařskou školu, žrásko a ubytování, až po horskou službu. Obeslal jsem tímhle způsobem nějakých patnáct středisek, skoro všechny v Britský Kolumbii a pár na druhý straně Skalistých Hor v Albertě. To víš, že jsem se ptal místňáků, co je nejlepší, kde je jakej kopec, kolik je tam sněhu, frírajtů a tak, ale když on Ti každej řekne něco jinýho. Taky jsem se kouknul na internet a prohlídl si mapky středisek, omrknul i nějaký hitparády a pomalu se mi začaly rýsovat favoriti. Obesílal jsem to ale stejně všechno a jen tajně doufal…

Jak jsem poslouchal lidi, udělal jsem si aspoň obrázek o tom, jak to kde vypadá se sněhem. U pobřeží (Whistler), kde jsou tzv. Coastal Mountains, a taky na Vancouver Island je kotel srážek, ale je to vlhčí, prašánek to prostě úplně není, takže nic pro mě. Děda taky radši hází lehkej sníh a ne nějaký rozteklý břečky, může se pak o to víc zahřejvat rumajzlíkem s plachetnicí. Mě spíš zajímaly ty střediska víc ve vnitrozemí, sice by tam měla být větší kosa, ale sněhu tam říkají šampaňský prašan. Tý zimy jsem se teda trochu bojím, ještě si vzpomínám jak mi psala minulej rok už někdy v říjnu Pavlína Herinková (víš, taková ta vokatá baculka, jak jsi nás v sedmi chytila za kůlnou, když jsme si hráli na doktora), že maj v Banffu -12 stupňů. No a v lednu mi pak psala, že maj -35. Fujtajxl! Ten Banff je právě v sousední Albertě a jsou tam u sebe hnedle tři střediska – Sunshine Village, Lake Louise a Norquai, ale jak jsem se doslechl, je to tak trochu druhý Whistler, takže po chvíli váhání jsem tomu dal vale. Zatím nevím jestli jsem udělal dobře, prej je tam zase hodně pracovních příležitostí a možná by se tam daly vedle ježdění vydělat i nějaký chechtáky.

Soustředil jsem se teda na tu oblast mezi Vancouverem a Banffem. Trochu frustrující bylo, že člověk jim poslal životopis, kde se vychválil až do nebes (jak jsem zjistil, tak místní si tu realitu hodně přibarvují, takže jsem nechtěl zůstat pozadu), případně vyplnil formulář na internetu a většinou dostal automatickou odpověď ve stylu „Díky za účast, jestli pro nás budeš zajímavej, tak se ti ozveme, nezkoušej nám telefonovat ani nás jinak votravovat“. To byl pro mě přeci jen trochu pasivní způsob hledání práce. Navíc v plno resortech se dalo zažádat jen o pozici dvě, což mě moc nesedělo. Přeci jen, když už jsem si vybral nějakej ten resort, bylo mi docela jedno, jakou práci dostanu. Vytírat hajzlíky, pinglovat na baru nebo dělat vlekaře, zvládnu všechno – zlatý český ručičky. Důležitá pro mě byla hlavně permice, kterou dávaj všem celosezóňákům. Problém jsem viděl hlavně v tom, že jsem nedokázal odhadnout o jakou práci bude jakej zájem, a jaký jsou tudíž moje šance. Další problém byl v tom, že během léta ze středisek chodily ty automatický odpovědi, který nic kloudnýho neříkaly, v kanclu tam evidentně nikdo nebyl, nicméně jim na webu viselo, ať se tam koukáš na aktualizace, kdy budou mít pohovor. Takže jsem někdy od července každej tejden projížděl ty jejich weby a čekal na akci. A kdybych věděl to, co vím dnes, tak si dám oraz, protože v podstatě do půlky září žádná nenastala.

Ale pak se to rozjelo o to víc. Najednou se objevily data pohovorů, na který se má přijet a v tu chvíli mi došlo, jak je ta Kanada vlastně velká. Takhle mě třeba pozvali do střediska Big White, já se podíval na mapu a zjistil, že je to jako jet na pohovor do Rakouska. Ale když musíš, tak musíš! Problém byla ale trochu doprava. Nejen, že jsem neměl káru a zpáteční autobus stál nějakých stodvacet dolarů, ale stop je tady napůl zakázaný, takže jsem si ještě koledoval o pokutu. Ale kdo se bojí, nesmí do lesa. Nebo na hory. Abych Ti přiblížil jak to vypadalo: byl jsem pozvaný na přesný čas na pozici vlekaře, a když jsem tam dojel (konalo se to v jednom hotelu ve městě Kelowna), docela jsem čuměl, kolik tam bylo lidí. Většina z toho byli Australani. Oni můžou sehnat pracovní víza na dva roky a že v životě neviděli sníh moc neřeší. Byl jsem rád, že jsem to nepodcenil, vzal si košili a vyčistil si zuby, protože většina lidí byla docela vyšňořená, dva z těch protinožců měli i boty z hadí kůže. Krokodýl Dundee hadr! Šéfik ze sekce vlekařů si mě vzal bokem ke stolu a už to začalo. Proč jsem si vybral středisko, jaký mám zkušenosti, co mě dělá lepším kandidátem než ty ostatní kolem, jak bych řešil takovej a makovej problém, co dělá dobrej tým, co od zimy na Big White očekávám, jaký jsou moje komunikační schopnosti, co budu dělat ve volným čase, atd. Prostě bylo to jako výslech na kriminálce a to se jednalo jen o práci vlekaře za minimální mzdu (ta je tady osm a půl dolaru na hodinu). Ale měl jsem z toho dobrej pocit. Horší bylo, když jsem si šel večer hledat bydlení. Kvůli těm pohovorům byly všechny hostely beze zbytku plný a nebejt indiánskýho náčelníka Hodně Vočí, kterýho jsem potkal na stopu, asi bych spal na autobusáku. Ale to je jiná story…

No babi, zkrátím to. Tenkrát jsem tu práci dostal, ale nebylo to jediný interview, který jsem absolvoval, další proběhlo po telefonu na Kicking Horse a na další jsem jel nějakých 1000 kiláků do střediska Fernie (autobusem slabých sedmnáct hodin, zpáteční za 280 doláčů). A právě z toho posledního fleku Ti píšu. Dostal jsem práci v půjčovně, takže pohodička. Vleky se rozjeli na začátku prosince, sezóna má trvat někdy do dubna, to podle sněhu. Přijel jsem radši dřív, abych zařídil bejvák, na poslední chvíli to prý je dost přebraný. Je to takový menší město, asi jako Pec, ale ty hory kolem jsou prostě mega. Štíty jak ostny Stegosaura, všude jehličnatý lesy, Jeleni Wapiti, občas medvěd, lidi jezděj v autech proporcí malejch stodol, prostě Kanada jak má bejt. Navíc jen začalo sypat, napadlo během 40 hodin přes půl metru prvotřídního prašanu. Neuvěřitelný! Po všech těch nervech a patáliích je to konečně tady. Sen se stal skutečností – budu makat v Kanadským resortu.

Abych nezapoměl – prosím Tě, jestli jsi mi poslala na Vánoce nějakej balíček, doufám, že to není kapr se salátem, jako minulej rok. Když mi to v půlce ledna přišlo, moc nechybělo k tomu, aby mě sejmuli snajpeři z protiteroristickýho, protože sousedi hned volali cajtům o chemickým útoku. Jestli něco, tak třeba slívku, ceny alkoholu jsou tady fakt nehorázný. Možná taky gulajdu v pytlíku, však víš, že si kromě špaget neuvařím vůbec nic. Až se to tady rozjede, napíšu jak diktuju a jak to tady vypadá. Užijte si zimu!

Tvůj Béďánek

Jak na práci v zimním resortu v Kanadě

Béďa to sice všechno popsal, ale malá rekapitulace nebude na škodu. Jsou dvě možnosti jak dostat job na horách v Kanadě. Buď to rozjet přes agenturu z Čech anebo na vlastní pěst. K získání práce potřebujete pracovní povolení (pro většinu lidí to bude skrze víza mobility mládeže do 35 let, viz. stránky ministerstva zahraničí) a SIN (číslo sociálního pojištění, které dostanete na kanadském úřadu na základě víz). Je dobré udělat si řádný průzkum a poctivě si zodpovědět, co chcete a očekáváte. Malé středisko s rodinnou atmosférou uprostřed ničeho nebo obrovský resort s mraky lidí v dojezdu velkoměsta? Středisko na freerides, příp. heliskiing, nebo spíš upravené sjezdovky? Pracovat přímo pro středisko a tudíž získat skipass zdarma, ale minimální mzdu, nebo si koupit skipass za svoje a zkusit si sehnat práci mimo středisko za trochu lepší peníze (finančně to vyjde podobně). Lepší je obesílat jen ty střediska, o které máte skutečně zájem, jinak jen plýtváte energií. O svých schopnostech si si nic nenalhávejte – pokud vaše angličtina není na slušné úrovni, máte jen slabou šanci dostat práci v kontaktu se zákazníky. V tom případě se dívejte po práci jako pokojská, vlekař nebo asistent na parkovišti. Pokud chcete pracovat jako instruktor, zjistěte si, jestli je vaše licence skutečně mezinárodní a jestli je uznávaná v Kanadě. Obzvlášť velkou pozornost věnujte psaní motivačního dopisu a sestavení životopisu. Snažte se zaujmout, oslňte svým rozhledem, znalostí resortu a především svými adekvátními pracovními zkušenostmi. Sledujte internetové stránky, zkuste na resort zavolat a zjistit si další informace, které by vám mohly pomoci. Pokud budete pozváni na pohovor, sežeňte si placený autostop na internetu – určitě nebudete jediní, kdo na pohovor jede. Stojí za to se oholit (borci), nalíčit (borky), každopádně si vzít něco lepšího než ošoupaný rifle a pokydanou mikinu. Nebuďte nervózní, usmívejte se a zeptejte se na všechno podstatné (ubytování, směny, velikost týmu, délku sezóny, plat…) – projevte zájem. Pokud dostanete práci, snažte se přijet do střediska s předstihem, zvyšujete šanci sehnat si solidní bydlení a třeba si i vybrat spolubydlící. Většina zaměstnavatelů ubytování neposkytuje. Ceny zimního vybavení jsou v Kanadě lepší než u nás (případně se dá zajet do USA, kde je to ještě výhodnější), na přelomu září a října bývá velký výprodej loňských modelů a třeba oblečení se dá sehnat za hubičku. A když tohle budete mít za sebou, nezbývá než užít si tu nejlepší zimu v životě. Tak co, zkusíte to za rok?

Ukázka náborových stránek v kanadských resortech:

Powder King
Silver Star
Marmot Basin – Jasper
Mt. Washington
Whistler-Blackcomb
Red Mountain
Whitewater
Kicking Horse
Revelstoke
Apex
Fernie
Castle Mountain
Big White
Sun Peaks
Sunshine Village
Lake Louise
Panorama

Hodnocení: 0

Honza „Antlik“ Antl 14. 1. 2011 v 17.39 napsal:

vycerpavajici info!
Thumbs UP!

 
“Anonym”

Hodnocení: 0

Anonym“ 14. 1. 2011 v 08.44 napsal:

Ja jel do Whistleru pres Studenty. Taky se mi moc nechtelo davat zbytecny ranec, ale kdyz se spocitaji naklady na prvni mesic v nejakem kanadskem meste a cestovani na pohovory, tak to asi vyjde nastejno. Whistler je doopravdy provareny, cech na kazdem rohu a o vanocich nemelo vubec cenu lezt na kopec, ale ted tu je klidek a kazdy tyden spadne prumerne 70-80 cisel, takze spokojenost. Az na cenu alkoholu to jde :-)

 
“Anonym”

Hodnocení: 1

Anonym“ 8. 1. 2011 v 07.24 napsal:

Reakci na Jiří „Hladage“ Hladík: zdravicko, prijet v zari by mel byt cajk. napsat mejly, podat zadosti o praci online, je lepsi zduraznit, ze uz jsi v zemi, ze mas SIN i pracovni povoleni. dalsi zajimavou moznosti je upichnout se k nejake firme, co dela catskiing nebo heliskiing (treba jako pokojska pro hosty) - a kdyz neni plno, tak se obcas "svezt" - jak tezky je ale sehnat takovou praci netusim. drzim palce!

 

Hodnocení: 0

Jiří „Hladage“ Hladík 5. 1. 2011 v 22.28 napsal:

skvelee, respekt za to jak sis to skvele zaridil i za to jak je ten clanek skvele napsanej, zabava a plno informaci, tak to ma byt. resil jsem docela Utah na pristi rok, ale US resicky, to je sakra komplikovanejsi a k tomu ten tvuj clanek, vidim to pomalu na kanadu.. ale chtel bych dat jeste leto v evrope a vyrazit zacatkem zari, z toho co pises to vypada ze by to mela byt v pohode doba (kdyz treba napisu par mailu uz z domu), co myslis? nebo bys z nejakyho duvodu doporucil priletet radeji uz driv kdyz chci na zimu praci? doufam ze si ctes co ti k tomu lidi pisou, dik za odpoved, at se ti tam dari cim dal lip

 

Hodnocení: 0

Juan „navrt“ Kambekini 2. 1. 2011 v 11.00 napsal:

Super, akorát to tu mohlo být loni, to jsem nic nedělal a asi se vysral na tu českou prdel a odjel napořád. Teď už makám a nechci to přerušovat.

 
“Anonym”

Hodnocení: 0

bararaa“ 28. 12. 2010 v 16.39 napsal:

paraaada. taky som niečo podobné robila minulý rok v alpách vo FR. sice som celu zimu musela doobedu vytírat hajzlíky, ale cca od 13:00 sa vždycky dalo ísť jazdiť... bolo to v jednom malom hoteli v La Rosiere, ten resort je maly, ale da sa. žiadni česi ani poliaci, len kopa britakov a frantikov. práve tam niekoho zháňaju, tak kdyžtak pište na barborkaaa@yahoo.com

 
“Anonym”

Hodnocení: 0

ŠMEJD“ 27. 12. 2010 v 20.36 napsal:

Reakci na Jakub „Kubajzz“ Zika: Kicking Horse je úžasný středisko, nejlepší pojezdy v zimě co se týče freeridu. Pakr malilinkatej (spíš žádnej než nějakej), ale jinak pecka. Lake Louise taky není špatný, park by tam byl docela dobrej..mrtě lidí teda, to je pravda...a český ksichty tam taky makaj a to samé Sunshine village a Panorama Mountain Village. V Panoramě maj fajn park a měli by tam snad dělat halfpipe... Když nakydá tak Tayton bowls jsou nekompromisním freeridem, ale jinak tam zas tolik minulej rok nesněžilo...spíš všude okolo a panorama byla taková prokletá. Maká tam kopec Čechů a každý hory..ať už pojedeš do jakejchkoliv...tak mega kalby na který se fakt nezapomína a kupa kámošů z celýho světa...což se samo pak dá využít (viva NZ, Chille) a tak:)jo a Revelstoke byl taky hodně vyzdvyhovanej do nebe..ale tam je prej těžký se dostat..

 
“Anonym”

Hodnocení: 0

pes“ 27. 12. 2010 v 20.26 napsal:

a ještě jedna věc, česká licence na prkno ti tady fakt neplatí. Musíš si udělat jejich kurz.)Reakci na Jakub „Kubajzz“ Zika:

 

Hodnocení: 1

Honza „Cee“ Cvachovec 27. 12. 2010 v 20.12 napsal:

Béďánka neznám, ale chechtám se ještě teď.. fakt dobrý!!! 1997/98 jsem byl s Vorlíkem ve Vailu v Coloradu a všem takovou roční zkušenost doporučuju, Jde jen o to mít ty koule a lajsnout si to. Enjoy!

 
“Anonym”

Hodnocení: 0

pes“ 27. 12. 2010 v 20.02 napsal:

btw. není ani špatný tam jed najaře, když máš čas a můžeš v Kanadě zůstat rok..zajistíš si job a když se pak budou střídat sezóny a ty už si tam makal v létě tak máš lepší výchozí pozici - v podstatě si můžeš vybírat co bys chtěl dělat - což není docela k zahození :)A ty rezorty obvykle přes léto frčej v downhillech a všemožnejch nejen bikovejch krutopřísnostech:D

 

Hodnocení: 0

Jakub „Kubajzz“ Zika 27. 12. 2010 v 15.10 napsal:

Reakci na Vojta „Imferio“ Hojač:

Tady sou moje zkusenosti z minuly zimy: Nesehnal sem praci primo na horach, protoze sem priletel do BC az v prosinci a to je fakt mega pozde, i kdyz treba v pulce sezony doplnovali ve Whistleru stavy zamestnancu a taky se jeste dala sehnat prace... Duben sem stravil cestovanim po resortech a muzu ti dat par tipu z pohledu turisty. Pisu jenom to co sem videl kratce pred koncem sezony, dost mozna to vsechno vypada v zime jinak.

Super park (na evropsky pomery) tam maj prakticky vsude. Muzu doporucit Sunshine Village, spickovy snowparky i freeridovy tereny, nebal bych se to srovnavat s Whistlerem ve vsech ohledech. Lake Louise bych vynechal, je to stejne provareny jako Whistler a kvalitou zaostavaj, i kdyz freeride tereny tam jsou vyborny. Marmot Basin je uzasny misto, je to uplne v riti takze tam nejsou davy lidi, freeridovy tereny dobry, ale snowpark dost malej. Kazdopadne kdybys uz nahodou jel smerem do Jasperu, urcite se zastav na Parker Ridge, je to mistni vyhlasenej freeride spot pro kazdyho kdo se neboji nazout sneznice (vygoogli si fotky :P).

Jinak jeste jsem videl asi 2 maly resorty kousicek od Banffu (stejny region jako Lake Louise a Sunshine Village), jmena si nepamatuju, a na to, jak to byly maly strediska tam byly snowparky uplne spickovy. Tam ale bude urcite problem sehnat praci...

Taky sem videl Revelstoke a Kincking Horse, ale az po skonceni sezony takze nemuzu hodnotit. Kazdopadne je to krasnej region a docela velky strediska, takze v zime to tam urcite stoji za to.

Takze abych to shrnul, kdybych ted chtel hledat praci na horach v BC, bral bych nejradsi Sunshine Village, potom Whistler a potom Marmot Basin...

 

Hodnocení: 0

Vojta „Imferio“ Hojač 27. 12. 2010 v 13.41 napsal:

No a jakej resort byste doporučili ... kdyby se jeden koukal třeba po resortu kde je super park, náký kickery, at se dá vyjezdit ... mají tam něco takového, něco jako v USA je City Park nebo podobný parky ;)

 

Hodnocení: 0

Vojta „Imferio“ Hojač 27. 12. 2010 v 13.40 napsal:

mrda, jako když si dávám prda !

 
“Anonym”

Hodnocení: 0

Tomáš“ 27. 12. 2010 v 13.34 napsal:

super článek .... a Béďánek ... směju se eště teď :D:D:D

 

Hodnocení: 0

„cintuliak“ 27. 12. 2010 v 12.56 napsal:

fajne cteni

 

Hodnocení: 0

Patrik „pX.“ Lipovský 27. 12. 2010 v 12.20 napsal:

super článek

 

Autoři článku:

Kategorie: Lokality
Vydáno: 27. 12. 2010 v 10.40

Hodnocení článku:

Pro hlasování o nejlepší fotku nebo video se musíš přihlásit nebo se zaregistrovat.

Související Články

S Bédou o sezóně ve Fernie
Rozhovor: S Bédou o sezóně ve Fernie

Je duben a sněží. Ne to není fór, ale realita. Doma v Čechách se možná chystáte na plovku, ale tady, v kanadském…

nejčtenější Články

Vyplň anketu, pomoz nám vylepšit Freeride.cz a vyhraj super ceny!
Vyplň anketu, pomoz nám vylepšit Freeride.cz a vyhraj super ceny!

Naše čtenářky a naši čtenáři, celé léto intenzivně pracujeme na nové verzi našeho magazínu a od podzimu tak…

BCB Summer Jibbing 2018
BCB Summer Jibbing 2018

Rok se s rokem sešel a je tu report z dalšího ročníku vyhlášené akce BCB Summer Jibbing. Do Broumovského výběžku…

Japonsko 2018 by San kjú powder - vol. 1
Japonsko 2018 by San kjú powder - vol. 1

Zaznamenali jste na facebooku partu, která si říká San kjú powder? Tihle kluci okolo Viléma Hamtila se i tento rok…

Nejlépe hodnocené Články

Tři sta šedesátý šestý díl - upoutávka
Tři sta šedesátý šestý díl - upoutávka

Pravidelný pořad o freestylových sportech vysílaný ve středu a sobotu na TV Nova Sport1, TV Nova Sport2 a TV Nova…

Vyplň anketu, pomoz nám vylepšit Freeride.cz a vyhraj super ceny!
Vyplň anketu, pomoz nám vylepšit Freeride.cz a vyhraj super ceny!

Naše čtenářky a naši čtenáři, celé léto intenzivně pracujeme na nové verzi našeho magazínu a od podzimu tak…

Japonsko 2018 by San kjú powder - vol. 1
Japonsko 2018 by San kjú powder - vol. 1

Zaznamenali jste na facebooku partu, která si říká San kjú powder? Tihle kluci okolo Viléma Hamtila se i tento rok…