Freeride.cz

Hlavní sekce

Ostatní:
Zabíjí závody snowboarding?

Freeride.cz » Snowboard » Články » Zabíjí závody snowboarding?

Dlouho očekávaný olympijský závod se blíží a s ním se čím dál více ve snowboardové scéně řeší co slopestyle na Olympiádě přináší, jestli je to pro snowboarding dobře nebo špatně a tak dále. V druhém dílu, který má za cíl nadhodit téma a dát podnět k diskusi, je přeložený názor šéfredaktor respektovaného časopisu Onboard Dannyho Burrowse.

S tím, jak se blíží "onen" závod, a s tím, jak zde bude s velkou pompou širokým masám představena zbrusu "nová" disciplína - slopestyle, přichází ruku v ruce několik otázek a především pak tyto: Jsou tu závody stále ještě pro rozvoj a dobro snowboardingu? Nebo ho pouze využívají a vysávají pro prodej reklamního času v televizi společnostem, které jinak nikdy nic spojeného se snowboardingem nepodpořily? Odpověď na tyto otázky hledal i šéfredaktor respektovaného časopisu Onboard Magazine pan Danny Burrows a my považujeme skoro za povinnost vás s výsledkem jeho pátrání seznámit:

Závody ve snowboardingu se dají v jistém smyslu přirovnat třeba k maturitní zkoušce ve škole. A podobně jako ve škole jsou i ve snowboardingu lidé vyznávající před touto "maturitou" naprosto rozdílný přístup. Jsou tu ti, kteří se k věci staví zodpovědně a ochotně, jsou tu ti co udělají jen to co se jim řekne, co se musí, ale nic navíc, a jsou tu samozřejmě i vyložení flinkové, u kterých není do poslední chvíle jasné, zda je k maturitní zkoušce pustí. Pustí-li je vůbec komise, svaz nebo nějaký jiný orgán. Kevin Bäckström by mohl vyprávět.

KEVIN BÄCKSTRÖM V ROZHOVORU S FREERIDE.CZ

Jako v každé třídě tu máte šprty, kteří se na maturitu dokonce těší víc jak na první pohlavní styk a zazáří díky tvrdé práci a poctivé přípravě. Jsou tu rození géniové, kteří se nikdy nic učit nemusí, jsou dávno myslí někde ve výzkumáku, maturita je zdržuje a považují ji za něco nepodstatného, nesouvisejícího a zdržujícího. Jsou tu také frajeři, jejichž svatozář pohasne a rozsypou se pod tlakem, protože mají sklon vše zlehčovat. A taky pár opravdových zázračných dětí, kteří mají tak trochu "jinou inteligenci", která se nedá moc naroubovat na obecně platná měřítka a normy. Těm může být v podstatě jedno, zda maturitu udělají nebo ne, protože jsou schopni v životě obstát s ní nebo bez ní.

Ti totiž sice neudělají maturitu (rozuměj - nevyhrají Olympiádu), ale stanou se z nich vítězové jiných závodů jako Supernatural nebo třeba Frontline Railjamu, kde se později naplno projeví jejich úžasné nadání. Tabulky rozhodčích jsou tím, co do snowboardingu vnáší tu zodpovědnost, protože výška triku a stupně rotace jsou počitatelné, kdežto styl a kreativita jsou veskrze subjektivní. Každý je může vnímat jinak. Právě proto dnes závody tolik trpí na nedostatek invence a nápaditosti a jsou umrtveny nekonečně nudnými a předem naplánovanými jízdami.

Jak kdysi řekl Danny Larsen: "Závody jsou opravdu dobré jen v jedné věci. Vzít si ze snowboardingu jen ty dobré nápady a udělat je působivé pro diváky". Je třeba říci, že tu stále jsou jezdci jako Halldór Helgason, kteří sice závodí, ale o konečné umístění se pramálo starají. Mají zvláštní touhu po vítězstvích, které spíš než drahé kovy medailí odměňují cucfleky, kocoviny a divný kérky na památku.

DANNY LARSEN a jeden z jeho posledních editů:

Co je tedy smyslem současných snowboardových závodů, kromě zahojení ega jednoho jezdce na úkor těch druhých, a peněz? A jak důležité jsou závody pro snowboardovou komunitu, nebo jak říkají starší snowboarďáci - pro ten náš lifestyle? V časopise jsme měli, nebo spíše stále máme jedno přetrvávající dilema, a to zda závody na naše stránky vůbec patří. Naši čtenáři nám neustále dávají jasně najevo, že jim je naprosto ukradený kdo vyhrál co, protože to co hledají v našem časopise je inspirace a právě ty zázračný děti posunující hranice, o kterých byla řeč v úvodu. To se sice může stát i při závodě, ale převažuje pocit, že snowboarding není tak fixovaný na vítěze a jejich uctívání, jako jsou jiné sporty. Navíc bych řekl, že na snowboardové závody dorazí opravdu jen minimum fanoušků bez prkna, takže se svým způsobem účastní všichni.

HALLDÓR HELGASON a ETHAN MORGAN poté, co zjistili, že na Olympiádu nejedou:

Takže kdo je snowboardový Sebastian Vettel se jen tak nedozvíme. Je to vítěz Olympiády, Dew Tour nebo X-Games? Je to celkový vítěz série závodů Open Snowboarding nebo Ticket To Ride? Vítěz a vítězka Mistrovství světa ve snowboardingu? A kterýho? Želbohu, nevole FISu, Olympijského výboru, ale i všech těch nezávislých sérií se společně domluvit na čemkoli větším, silnějším a zastřešujícím vede k tomu, že závodní snowboarding na jedné straně nutí jezdce riskovat zdraví a div ne i život, a přitom ho stále činí nepochopiteným pro širokou, laickou a diváckou veřejnost.

V současnosti je tu jenom jeden jezdec, který dokázal snowboarding osobně zaštítit tak, že při vyslovení jeho jména je každému jasné o co jde. Shaun White. Není to sice zrovna Scott Stevens, ale je to perfekcionista a mistr uhlazenosti. A nemusel by obhájit zlato "next level" jízdou ve Vancouveru, ani drtit úplně nové triky do Soči a stejně by půl planety vědělo o kom je řeč.

SHAUN WHITE a jeho run v Mammothu, kterým se definitivně kvalifikoval na Olympiádu i ve slopestylu:

Rád bych svoji úvahu uzavřel dalším citátem Dannyho Larsena: "Závodní jezdci jsou nyní tlačeni do formy závodění, která je snowboardingu cizí nebo mu alespoň doteď cizí byla. Snowboarding se stane úplně stejným sportem jako kterýkoli jiný, čas otupí i ostrý břit a budeme asi tak cool jako ti kluci co jezdí v kombinézách slalom, protože to byla dříve taky parádní disciplína. Taková forma závodů vyhovuje pouze a jenom velkým společnostem, které potřebují hlavně zákazníka - konzumenta, který si ve dvaceti koupí s jejich logem snowboard a v šedesáti stejným logem opatřené golfové hole. Tím kdo trpí nejvíc jsou malé snowboardové firmy, které přitom nejvíce podporují snowboarding samotný, ve všech jeho formách."

Co myslíte? Zabíjí závody image a vnímání snowboardingu nebo jsou naopak nezbytnou součástí tohoto sportu? Těšíme se na vaše komentáře.

“Anonym”

Hodnocení: 0

Anonym“ 3. 2. 2014 v 22.34 napsal:

Reakci na Eda: Reakci na Eda: To je beze sporu, ze Jozin ma svuj lvi podil na Sarcine vzletu nahoru. Diky a vic takovych lidi do SNB!!

 
“Anonym”

Hodnocení: 0

nyklák“ 3. 2. 2014 v 19.34 napsal:

Reakci na Dan „4FR0“ Kulhavý: http://cs.wikipedia.org/wiki/Snowboardi…

 
“Anonym”

Hodnocení: 0

devi“ 3. 2. 2014 v 19.26 napsal:

..Njo a nejlepsi je Martin Cernik, kterej po FB posila odkaz Jak Terje hejtuje OH viz dole...a sam tam dela trenera Šárce :D ..Já bych to moc neřešil, kdo se chce zviditelnit a rad by penizky ten jezdi FIS a OH, kdo ma jine cile, tak tam treba nejede :)

 

Hodnocení: 0

Dan „4FR0“ Kulhavý 3. 2. 2014 v 15.12 napsal:

Přijde mi, že z tohodle všeho plyne jedna věc...FIS závody, zabíjí snowboarding pro ty, kteří ho podobně jako já chápou především jako zábavu, pohodu a volnost (nebo třeba sex, drugs and rock 'n' roll) . Pro ty, pro které je snowboarding cesta k dokazování si čehosi, překonávání sebe i ostatních, zviditelňování se, prodávání sebe nebo různých produktů,.... pro ty FIS závody snowboarding nezabíjí...Takže se dostáváme k otázce: Co je snowboarding? :-)

 
“Anonym”

Hodnocení: 1

Eda“ 3. 2. 2014 v 01.23 napsal:

Reakci na tazziza: Žádný problém , Šára je dnes eso a bezva holka, jen v těch soudech nezapomínejme, že než se dostala nahoru, tak na té cestě z no name závodnice do světové extratřídy ji někdo pomáhal a významně se podílel na jejím dnešním postavení. Někdo více, někdo méně, ale je to tak. Myslím , že v jejím případě stojí zmínit aspoň jedno jméno a tím je Jožin Toufar !!!!

 
“Anonym”

Hodnocení: 0

Šímák“ 2. 2. 2014 v 13.57 napsal:

Jsem rád, za každej názor a plodnou debatu. Ano, nezastírám že můj osobní názor je hodně ostře proti FISu, ale proto jsem ty články nepsal. Psal sem to právě pro tu debatu. Považuji Freeride.cz za otevřené fórum, kde by prostor dostal i opačný názor než můj. To, že si nikdo (ani Kája s Přemkem natož někdo z respektovaných jezdců nebo funkcionářů) nedá tu práci a nepřijde s nějakým chvalozpěvem na to co udělal FIS dobrýho a opačný názor tak absentuje, je nejen smutné, ale přímo podivné. Nejhorší na tom fašismu nebo FISismu je to, že se dávno netýká jen snowboardingu. Pánové v kravatách momentálně kurvěj třeba i obří slalom (mění a určují poloměr zatáček a povinnou délku lyží) viz blog závodníka Teda Ligetyho zde:http://www.tedligety.com/opinion/
Jak říkám, když si někdo dá tu práci a napíše něco smysluplnosti práce FISu, určitě budu pro aby se tady tento názor uveřejnil.

 
“Anonym”

Hodnocení: 0

9NF3nt“ 2. 2. 2014 v 13.49 napsal:

Vsichni kdo tam jedete podporujete mekac a kolu :DDD

 
“Anonym”

Hodnocení: 0

jirka“ 2. 2. 2014 v 13.48 napsal:

http://whitelines.com/features/comment/…

 
“Anonym”

Hodnocení: 0

tazziza“ 1. 2. 2014 v 22.13 napsal:

Kazdy si jezdi zavody ktere chce.Proc to tady resite? Sarka dosahla na sve uspechy sama .Samozrejme, ze ji pomohli vsichni sponzori,protoze je to docela drahy sport.Ale sponzori chteji vysledky.Ale nejdulezitejsi je ,ze ji snb porad bavi

 
“Anonym”

Hodnocení: 0

Jirek“ 1. 2. 2014 v 18.10 napsal:

Mně se zvedá kufr, když vidim, že kvůli tomu, aby si někdo zablbnul na běžkách, tak navážej sníh do měst za miliony. To samý, když vidim, jak se na Šónovi živí dalších 50 lidí a když potřebujeme 100 bafuňářů, aby doprovázeli naše sportovce na Olympiádu.....

 

Hodnocení: 0

Matěj „M.K.“ Kurzweil 31. 1. 2014 v 17.02 napsal:

http://onboardmag.com/features/talking-…

Ethan ma bohuzel pravdu - 'No fun, just insane tricks that nobody can relate to. If I would see X Games big air as it is today at the age of 7 before I started, I wouldn’t really be sure about trying it out as much as when I was watching Heikki Sorsa drop in the pipe with a huge alley oop 540 with an enormous mohawk back then in SLC, not giving a fuck.'

 

Hodnocení: 3

Martin „Márty“ Večerka 31. 1. 2014 v 14.05 napsal:

Nevim kde se ve vás obou (Karlos, Šímák) bere tahle nevraživost, snažíme se jen ukázat různý pohledy na věc a lidsky diskutovat. Backman, Burrows, Haakonsen, Šimák, Přemek, Karlos, já, hromada dalších... všichni máme svoje názory, každej má svůj subjektivní pohled na věc, který čerpá z médií, z vlastních zkušeností, z debat atd. Poukázat jsme chtěli právě na tohle a diskuse je přece jeden ze základních "principů společnosti", jak píšeš, nebo ne?

Karle to, že nejsem ani na jedný straně, přece neznamená že jsem bez názoru. Chceš tim vlastně říct, že se člověk má připojit buď k jedný nebo k druhý straně, k černejm nebo bílejm? Můj názor je třeba rozdílnej od Šimákovýho a rozhodně nejsem zdaleka tak radikální a neni to proto, abych si někoho nenasral, to se neboj ;-) Podle mě si každej může ject to svoje, to už zaznělo hodněkrát, a proto je snowboarding tak super věc a proto ho máme rádi. Ať si každej dělá co chce.

Podle mě je novodobej závodní snowboarding přirozeným vyústěním celýho vývoje sportu, nicméně nikdo přece nemůže říct jestli je to tak "správně" nebo "špatně", protože na to má každej úplně jinej pohled. Pokud ode mě žádáš podnětnej příspěvek do diskuse, tak tady je. Pro mě jsou zajímavý hlavně dvě témata:

1) Asi nikdy nepochopim filozofii Olympijských her ve smyslu totálního embarga na propagaci sponzorů jednotlivých sportovců. Olympiáda prodává za strašný prachy televizní práva a visibilitu svým sponzorům. Chápu proto, že firmy typu Coca-Cola a McDonalds chtějí být za svoje monstrozní sponzorský částky vidět. Na druhou stranu ale Olympiáda prezentuje nejlepší sportovce světa a díky tomu má takovou sledovanost a tim pádem profit pro sebe a pro svoje sponzory. Jenže tyhle nejlepší sportovci světa by s největší pravděpodobností nikdy nebyli nejlepšími bez supportu svých osobních sponzorů, které na největší a nejsledovanější sportovní události paradoxně nesmí pod hrozbou enormních sankcí prezentovat. Tohle mi přijde jako totální nesmysl a hodně diktátorskej způsob nadřazenosti olympijskejch bafunářů. Oni využívají ke svýmu profitu sportovce, který se dostali tam kde jsou ne díky Olympiádě, ale díky supportu vlastních sponzorů... Neexistuje snad žádná jiná sportovní akce na světě, kde by to probíhalo podobně. Pokud se pletu, klidně mě opravte.

2) Pro scénu snowboardingu je Olympiáda důležitá v tom, že může k tomuhle sportu přilákat hromadu novejch lidí, že se o něm bude víc psát, informovat, a na základě toho třeba může vzniknout víc snowparků, víc snowboardovejch škol, snowboarding bude součástí tělocviku na školách, víc lidí se tomu bude věnovat atd, tim pádem i snb firmy budou více prosperovat, protože prodají víc věci, a tím pádem zase budou moci podporovat snowboarding zpátky formou sponzoringu jezdců, akcí atd.

Ale stane se to když bude snowboarding prezentovanej v tomhle stylu v jakym se poslední dobou závody vyvíjej? Kolik lidí začalo jezdit akrobatický lyžování po tom, co Aleš Valenta vyhrál Olympiádu? Vybudoval se jeden super areál, to ano, ale toť vše. Snowboarding vždycky byl a bude o kreativitě a to je přesně to, čím se odlišoval například právě od akrobatického lyžování, kde jsou přesný parametry každýho triku. Proto mi přijde škoda, že snb závody nemají jiná kritéria hodnocení, že se neprezentuje více právě ona kreativita, originalita a jedinečnej přístup k pojetí svýho ježdění. Vím, hodnotilo by se to mnohem hůře a nezapadalo do jasných FIS tabulek, ale ten sport by byl něčím “jiný”.

Já vůbec nepochybuju o tom, že rozhodčí na FIS WC a OH jsou největší profíci, víš Karle, že Klárku znám dlouho a dobře a má můj největší respekt, kam to dotáhla. Celkově rozhodčí mají strašně těžkou práci a taky nejsem zastáncem názoru, že snowboard pod FISem mají na starost lyžaři. Ty možná sedí na vyšších postech (viz např. pan Schimmer u nás), ale ve světě organizujou akci lidi, co na snb jezdí a mají k tomu stejně kladnej vztah jako kdokoliv např. z TTR. Tohle ale neni o rozhodčích nebo o bafuňářích, tohle je o snowboardistech samotných, aby byli samostatní tak jak dřív vždycky byli. X jezdců co dřív měli ten "cool Fuck-FIS" postoj, teď na Olympiádu jedou. A proč? Tlačej je do toho sponzoři? Láká je přecijen reprezentovat svojí zemi? Dělaj to kvůli penězům? Každej asi jinak...

Abych to tak nějak uzavřel (i když tohle je diskuse na hodiny), já osobně jsem rád, že snowboarding a hlavně slopestyle na Olympiádě je. Kolega Šímák třeba rád neni, ale je to jeho věc, nikdo tady nevnucuje ničí názor, jen jsme přeložili názory jinejch lidí, to není názor redakce, protože existují jen názory jednotlivců. Věřim, že např. s Burrowsem v redakci Onboardu ne všichni souhlasí. Musim se ale trochu ohradit k tomu, že rozmýcháváme negativní názory na OH a FIS a že nedáváme prostor druhé straně? Vždyť to vůbec není pravda, pokud sleduješ FR, tak jsi určitě četl a viděl spoustu materiálu z FIS WC, rozhovory a materiály od Přemy, MCho, report z loňskýho Snowjamu, kterej byl pro nás všechny největším svátkem snowboardingu byť to byl FIS závod a spousta lidí ho kritizovalo (ale opět se nějak zapomnělo na to, že většina to naopak chválila) atd atd...

Jak jsem řekl už několikrát, nic neni černo-bílý a nejsem ani na jedný straně, což ze mě ale fakt nedělá kamaráda s každým bez názoru Karle. A věř, že z celýho snowboardingu mám taky nejradši když vyrazim na vejšlap do přírody a pak si užiju prašan, ale o tomhle ta diskuse fakt neni ;-)

 

Hodnocení: 0

Karel „campervaner“ Jadrníček 31. 1. 2014 v 13.53 napsal:

Mam dve hodiny rano, tak to neni uplne nejlepsi literarni pocin, ale zakladni sdeleni odpovida tomu co si myslim.

 

Hodnocení: 0

Karel „campervaner“ Jadrníček 31. 1. 2014 v 13.08 napsal:

Reakci na Martin „Márty“ Večerka: A na co jste se teda snazili poukazat? Z rekace Simaka je to pomerne zrejmy kam tyhle clanky a autori miri. Snazite se rozpouztat diskuzi a tvuj nazor je, ze nic neni cernobily a ze nejsi teda na zadny strane. Takze vlastne bez nazoru, se vsema kamarad. To mi neprijde jako relevantni prispevek do diskuze.

Reakci na Šímák: Mily Simaku, ver ze jsem to cely rozhodne precetl a podle svoji aktivity tady na diskuzi bych se rozhodne nepovazoval za nekoho kdo musi reagovat za kazdou cenu. Naopak mam pocit, ze ty ses ani nezamyslel nad tim co jsem napsal ja.

Takze jezdci "sou tak zblblý z FIS závodů, kde musej držet kušňu, že nikdo nic neřekne." z toho my celkem jasne vypliva, ze FIS je odpovednej za vyvoj technictejsich triku, doublu atp. Takze na TTR, X-Games nebo jinejch zavodech si jedou jen tak zashredit a nikdo to vlastne nechce zabit. Nikoho teda nezajima jak ciste to ten nebo onen odjel a v jakym stylu. S kolika jezdcema se o tom vubec bavil osobne?

"Tobě nepřijde divný, že nejvýznamnější snowboardovej závod pořádaj jednou za čtyři roky lyžaři, který navíc kradou disciplíny?"
Kde beres jistotu, ze to poradaj lyzari? Jak psal Prema, tohle je jen porad dokola omylanej predsudek, ale uz davno to tak neni. Lidi co organizujou snb zavody jsou snowboardisti stejne jako vsichni rozhodci. Nektery lepsi nektery horsi, ale urcite to nejsou lyzari. Tim kradenim disciplin myslis jako slopestyle? A kdo na to ma copyright prosimte? Neni to zas ten "prirozenej vyvoj" proti kterymu se snazis bojovat?

"vymyslíme tabulky, pravidla,stoosmdesátka za dva body a salto za pět a jak to tam kdo nakroutí vyhraje" Jak moc toho vis od rozhodcovani? Evidentne pramalo, protoze zadny takovy tabulky nejsou. Jsou jen obecny pravidla, jako kdyz si sahne, tak mu neco strhnem, ale tohle funguje napric vsema organizacema. Jeste sem nevidel nikoho, kdo by se rozbil pri nejakym uzasnym triku a vyhral by zavod. Ten kdo zajede nejlepsi jizdu vyhrava, stejne jako v TTR a X-Games. Jak psal Prema, kdyz nekdo skoci krasnou, velkou 10 dostane vic bodu nez za usmudlanej double treba i na switch.
Veris, ze pokud Danny skoci takovej method na olympiade, ze ho za to nikdo neoceni? Kde beres tu jistotu. Mimochode, treba bude mit moznost se na to podivat osobne, protoze jak jiste vis Danny pojede.

Na zaver sis nemohl odpustit osobni vypad proti me, kterej teda z myho pohledu pusobi dost usmevne. Ja si rad koupim Burton prkno, ale nemam potrebu picovat na internetu (uz 16let) jak nam lyzari kurvi snowboarding. Ja si radsi vezmu sneznice, vysplapnu si na kopec a uziju si prasan nebo treba park,protoze pro me je snowboarding hlavne o zabave a nepotrebuju se ujistovat jak sem free a underground.

Na zaver mi teda jeste naznac, jak te ta Olympiada omezuje? Zavreli ti les, nebo je po sjezdovkach moc snowparku? Proc mas teda potrebu se takhle angazovat a rozdmychavat nejakou nenavist mezi snowboardistama? Ano snowboardistama, protoze lyzari uz na tyhle urovni opravdu nefigurujou.

ps:) kdyz mluvis o tech bafunarich co jezdi s tou Sarkou, ja sem si temer jistej, ze vis presne kdo s ni spolupracuje, proc je nenazves pravymi jmeny? Jestli moje retorika ti pripomina novinky.cz tvoji bafunari jsou spis ze slovniku Blesku.

Reakci na Dan „4FR0“ Kulhavý: Myslim ti to ze snowboarding stejne jako kazdej sport se vyviji. Lidi maj potrebu zkouset novy veci a pousovat se dal, zkouset tezsi zatim nepokoreny veci. Dalsi lidska vlastnost bude soutezivost. Od nepameti lidi soutezi. To jsem mel namysli, kdyz jsem mluvil o zakladnich principech spolecnosti.

 

Hodnocení: 1

Michal „Mike“ Straka 31. 1. 2014 v 13.04 napsal:

Mě připadá, že se furt řeší FIS a neFIS, ale nějak v tom moc nevidím rozdíl. Jezdí tam ty samí rozhodčí, ti samí jezdci, jsou tam stejný překážky.
Dokud se najdou lidi, kterým bude Halldór Helgason nebo Scott Stevens připadat zajímavější než Mark McMorris, tak bude asi všechno v pohodě.
Shaun White je soutěživej typ, ale to je třeba i Horgmo, žejo. Btw. nejzajímavější příspěvěk k tomuhle tématu za poslední dobu je imho rozhovor právě se Shaunem http://www.snowboardermag.com/shaun-whi…

 
“Anonym”

Hodnocení: 0

Šímák“ 30. 1. 2014 v 22.52 napsal:

Přemku. Viděl sem asi všechny závody pět let před tebou a už tehdy a řekl bych že ještě dávno předtím, se nosilo heslo Fuck FIS. Ono se tak nějak nosí od začátku. Proč ale ty jezdci dělají RADŠI ty svoje projekty než závodí? Proč je kolem toho teď tolik kravaťáků a reklamy? Proč na těch závodech každej skočí radši stejnej Back double 10 jak ten před nim, než aby se pokusil o něco originálního, třeba o ten switch method? Myslíš, že bez podpory našeho super státu, dukly a svazu by třeba Šárka nepatřila ke světový špičce? Já si to nemyslim. Víš kolik těch super míst, super piv a super jídel by si mohla dopřát, kdyby s sebou nemusela tahat tu partu odrostlejch třicetiletejch bafuňářů? Možná je to je můj názor, ale připadáte mi tam úplně zbytečný.

 

Hodnocení: 1

Přemek „FotoDidi“ Vida 30. 1. 2014 v 21.47 napsal:

Zabijí snowboarding rozhodčí..zabíjí ho závody nebo ho zabíjí sponzoři? Kdo donutil Halldora a jeho stín Ethana jezdit kvalifikaci NIKE? Nebo snaha prezentovat vlastní značky? Jak píše Márty není to BW a vše se vyvíjí. Za posledních pět let jsem viděl opravdu většinu velkých závodů po světě a na nich i jezdce, kterým je teď závodní snowboarding cizí, protože se někam posunuli získali i třeba díky závodům sponzory a teď snimy jedou svoje projekty. Souhlasím s Karlem ve spoustě věcí a tyhle články myslím nenutí lidi diskutovat, ale spíš anonymně (v téhle debatě si lidí vážím a je to důvod proč sem píšu) zdvihnout prostředníček v duchu cool hesla FUCK FIS, protože to se teď nosí. Většina znich ani nemá páru jak to vlastně chodí kdo jsou ti lyžaři, které nenávidí a není teda třeba jim to mít za zlé. ( někdy bych jim, ale přál potkat týpka co organizoval závody v rámci kvalifikace na ZOH mladýho snowborďáka tátu od pěti dětí.. to by asi koukali) Z5 k závodění..ano kdo nejvíc zabije obvykle vyhraje bylo by naivní myslet si že někdo z těch jezdců na OH neumí method a že ho neumí jako Dannyto je přece vpořádku tím se snaží odlišit a rozhodčí nejsou žádní blbci, když v přemíře doublu 10 někdo dá poctivou, rovnou 10 dostane bodů víc tak to je a to je dobře. Ano vývoj je přirozenej a touha soutěžit taky. Dalším nezanedbatelným motivačním faktorem jsou finance a pak je třeba vzít v potaz fakt, že díky např.podpoře státu (dukly, svazu, či VŠ sportu) můžou ti "závodníci" vyrazit na druhý konec světa (kam by se jinak vydat nemohli) a otom přece snb taky je o přírodě, cestování a poznávání nových lidí. A jsme zase u toho nic není BW. (Letíš někam na FIS závod do tramtárie, ale dáš tam i lokální sranda session, nebo závod TTR, zaprášíš v lese, něco natočíš, vyfotíš ochutnáš místní pivo, jídlo poznáš lidi a když se ti zadaří nejen, že ti zaplatí letenku ubytko, ale zbyde i na to pivo. Pokud je někdo v nečem dobrej ať už k tomu došel dřinou, vůlí či talentem je přirozené, že se bude chtít měřit, pokusí se tím živit a nebo díky tomu rozšiřit své obzory ne?

 

Hodnocení: 0

Dan „4FR0“ Kulhavý 30. 1. 2014 v 19.25 napsal:

Reakci na Karel „campervaner“ Jadrníček: Karle, nedá mi to, abych se nezeptal..Co přesně myslíš těmi základními principy společnosti? Když to budu vědět, třeba Tě pochopím...Předem díky za odpověď...

 
“Anonym”

Hodnocení: 3

Šímák“ 30. 1. 2014 v 19.20 napsal:

Milý Kájo,jak by řekl Cimrman - "ted ses teda vodkopal co, takový byste nás chtěli mít". Přijde mi to jak reakce někoho na Novinkách.cz, někoho kdo musí za každou cenu reagovat i když to pak působí dojmem, že to vůbec nepřečetl celý. Souhlasím, že směr diktujou jezdci, ale Ingo tam jasně řiká, že když se jich dnes zeptáš na názor, sou tak zblblý z FIS závodů, kde musej držet kušňu, že nikdo nic neřekne.Tobě nepřijde divný, že nejvýznamnější snowboardovej závod pořádaj jednou za čtyři roky lyžaři, který navíc kradou disciplíny? Kolik lidí s myslíš že se bude koukat na Ester jak slalomuje a kolik na Šárku ve slopestylu? Slalom už netáhne, tak tam prostě zařadíme slopestyle,vymyslíme tabulky, pravidla,stoosmdesátka za dva body a salto za pět a jak to tam kdo nakroutí vyhraje. Co třeba switch method Danny Davise? Vždyť určitě půlka jezdců co sou na olympiádě neumí takovej ani normálně. Ale všichni uměj stejnou Back Double 1080, protože za to, za to sou kamaráde body. Jo a oba články rozhodně neměli prezentovat nějakej připosranej, politicky korektni a nezávislej pohled na věc. Prostě předkládám názor lidí, kterých si vážim a kterým se nelíbí co se ze snowboardingu stává. Přijde mi ale, že ty seš přesně ten typ co si ty golfový hole Burton nakonec koupí...

 

Hodnocení: 1

Martin „Márty“ Večerka 30. 1. 2014 v 16.27 napsal:

Reakci na Karel „campervaner“ Jadrníček: Karle a to přesně je cíl těch článků. Věř, že přeložený jsou správně a jak Backmana tak Burrowse považujeme za lidi, kteří snowboardingu sakra rozuměj a hodně pro něj udělali. Když budu psát za sebe, tak já třeba nejsem ani na jedný "straně", nic není černo-bílý, jen je myslim dobrý poukázat na některý věci a přimět lidi diskutovat a přemejšlet o tom. Záměr byl vyvolat diskusi, což se i jak je vidět z tvýho příspěvku daří, takže díky za tvůj názor a teď je řada na dalších... ;-)

 

< novější12

Autor článku:

Ondřej „Šímák“ Šíma
Ondřej „Šímák“ Šíma

Turning frustration into inspiration since 1979.

Kategorie: Ostatní
Vydáno: 30. 1. 2014 v 10.10

Hodnocení článku:

Pro hlasování o nejlepší fotku nebo video se musíš přihlásit nebo se zaregistrovat.

Související Články

Zabíjí rozhodčí snowboarding?
Ostatní: Zabíjí rozhodčí snowboarding?

Blížící se olympiáda v ruském Soči s sebou kromě hrozby teroristických útoků, zničeného životního prostředí…

nejčtenější Články

Vyplň anketu, pomoz nám vylepšit Freeride.cz a vyhraj super ceny!
Vyplň anketu, pomoz nám vylepšit Freeride.cz a vyhraj super ceny!

Naše čtenářky a naši čtenáři, celé léto intenzivně pracujeme na nové verzi našeho magazínu a od podzimu tak…

BCB Summer Jibbing 2018
BCB Summer Jibbing 2018

Rok se s rokem sešel a je tu report z dalšího ročníku vyhlášené akce BCB Summer Jibbing. Do Broumovského výběžku…

Japonsko 2018 by San kjú powder - vol. 1
Japonsko 2018 by San kjú powder - vol. 1

Zaznamenali jste na facebooku partu, která si říká San kjú powder? Tihle kluci okolo Viléma Hamtila se i tento rok…

Nejlépe hodnocené Články

Tři sta šedesátý šestý díl - upoutávka
Tři sta šedesátý šestý díl - upoutávka

Pravidelný pořad o freestylových sportech vysílaný ve středu a sobotu na TV Nova Sport1, TV Nova Sport2 a TV Nova…

Vyplň anketu, pomoz nám vylepšit Freeride.cz a vyhraj super ceny!
Vyplň anketu, pomoz nám vylepšit Freeride.cz a vyhraj super ceny!

Naše čtenářky a naši čtenáři, celé léto intenzivně pracujeme na nové verzi našeho magazínu a od podzimu tak…

Japonsko 2018 by San kjú powder - vol. 1
Japonsko 2018 by San kjú powder - vol. 1

Zaznamenali jste na facebooku partu, která si říká San kjú powder? Tihle kluci okolo Viléma Hamtila se i tento rok…