Freeride.cz

Hlavní sekce

Report:
Le Grind Retro Jam 2018 + Video

Freeride.cz » Snowboard » Články » Le Grind Retro Jam 2018 + Video

Každý rok se na Neklidu loučí s paní Zimou ve velkém retro stylu. Dorazil k nám report z toho letošního loučení a my se tak vrátíme na konec sezóny a podíváme se, jak to proběhlo tentokrát. Jezdci na retro prknech, ale i na těch novodobých, si užili krásnou sobotu a vzdali hold jak zimě, tak snowboardingu celkově. V reportu samozřejmě nechybí ani plno fotek a video.

Letos se psalo datum 24.3.2018 a byl to již 8. ročník Le Grind Retro Jamu na Neklidu u Božího Daru. Tato akce je jakousi vzpomínkou na zlatá léta devadesátá, kdy se po svazích proháněly dnes již legendy, které ještě v té době netušily, že tvoří historii snowboardingu. Je to též pocta těmto borcům, ke kterým jsme v té době vzhlíželi.

Na dorazivších bylo oprášit své šatníky a vlhké sklepy, aby se přijeli ukázat v co nejlepším retro stylu. Někteří si dali opravdu záležet, a tak na svahu svítily klasické neonové kombinézy, odvážní si pařili ohanbí v kožených kalhotách a další zvolili džízkové komplety, za které by se nestyděl ani Aleš Brichta.

Snowboard z dob minulých nebyl podmínkou, protože závod měl 2 kategorie: Retro (snb old school) a Classic (new school). Takže kdo nenašel ve sklepě šipku či rakev, nemusel zoufat. A jelikož nejsme žádní Okamurovci, ale lidé tolerantní, jela se opět i kategorie Ski.

Akci každým rokem šoupeme po svahu tam, kde je na konci sezóny nejvíc sněhu, a tak se letos Retro vrátilo do míst kolem legendární rokle, kde to všechno začalo.

Inu, začali jsme s tužkou v ruce a s lahváčem v druhé, plánovat setup. V hlavách se nám zrodil nápad na masivní quarter pipe ,,jakej tu eště nebyl“ a doladíme to nějakýma těma new school obstaklama a již zmiňovanou roklí. Otázka byla, jestli to za dva dny a pouhých 6 přislíbených rolbohodin zvládneme. Nakonec všechno vyšlo, tak jak mělo a především v pátek byla radost pohledět, kolik se nás na stavbu sešlo a jak to pěkně odsejpá.

Do závodu se přihlásilo rekordních 36 účastníků. Jelo se formou tří hodinových jamů v různých částech parku, kde měli jezdci za úkol ukázat, co umí. Začalo se na vrchním úseku, který zahrnoval spinu s plastovkou, sněhový kužel, bednu do šikma, vrrr roury do elka a klopenku též s vrrr rourama na copingu. Zde bylo vidět asi nejvíc kreativních triků. Za zmínku stojí různé one footy, rodeo Honzy Rovenského, nějaká ta technika na trubkách, či vyhozené rameno Dančekovo a kaputes kotník Davida z Německa.

Druhý jam proběhl v samotné rokli, která byla nejblíže k baru a tudíž se nejvíc fandilo. Nicméně na některých byly již známky doplňování tekutin patrné a nebyla tak nouze o pěkné krysy. Ale k vidění byly i stylové triky v podobě old schoolových průtahůch a různých toček. Krásně lítala Mája Kreisingerová, která byla bohužel jedinou dívčí účastnicí, ale zajela by i většinu chlapů. Radost nám dělal i teprve osmiletý Sam Fejgl. Ten se toho vůbec nebojí a jestli neusne na vavřínech, máme se do budoucna na co těšit! Jeho board control mu záviděl nejeden z nás. Pěkně se koukalo na starýho harcovníka Michala Bišu, který toho letos moc nenajezdil, ale zdá se, že ze svého pověstného štýlu nezapomněl nic. Možná jen trochu kondice ubylo, a tak se nakonec neprosadil na příčky nejvyšší.

Finální jam v 15 hodin se přesunul k poslední překážce a tou byl quarter pipe, který měl úctyhodných 6 metrů na výšku. Bohužel tato dominanta šla díky celodennímu ježdění takzvaně srát. Z rádiusu vznikl spíš bank do wallridu, ale i tak se s tím všichni zúčastnění slušně poprali a padaly pěkné hodnoty. Nejvíš lítal a protahoval Dan Kašpar, i přesto, že jezdil na rybě se stancem asi 30 cm. Tomáš Kilb zavdal férovej handplant. Krásný pohled byl na skejtovej štýl Michala Juhy a Erich Cinkl se rozvášnil s Miller flipem 540 a fs 720 do boku quarteru.

Na řadě bylo sčítání hlasů od široké veřejnosti fanoušků a jezdců samotných, formou čárkování na tabuli. Tento systém budeme muset pro příště ještě doladit, protože ač vypadá demokraticky, je trochu méně demokratický k jezdcům, co u nás nejsou tak profláklí. Doufáme tedy, že se nikdo neurazil a všichni si tento krásný den užili naplno.

Děkujeme všem, co dorazili fandit a jezdit. Velkej dík patří především všem shaperům a pomocníkům, co se podíleli na stavbě, přípravách a úklidu. Bez vás by to nešlo!

Dál skvělé duo speakers: Jan Majďák, Tomáš Marek
Výborný bar a grill: Kačka Dymáčková, Tomáš Šichman
Dál hrdým sponzorům: Le Grind, Nitro, Snowbitch, Yetti school, Freeride.cz, Boardmag.cz, Pilsner Urquell, Doupovské uzeniny Pelant, Ski areál Neklid, Ski areál Hranice, město Boží Dar, Mongollica, NLR.

Výsledky dopadly takto:

Retro muži:
1. Dan Kašpar, 2. Honza Rovenský, 3. Šimon Hanek, 4. Jan Konopiský

Classic muži:
1. Erich 'Pherdex' Cinkl, 2. Martin Matoušek, 3. Michal Juha, 4. Michal Biša, 5. Filip ´Mongol´ Heinrich

Classic ženy:
1. Marie Kreisengerová

Classic děti:
1. Samuel Fejgl, 2. Ondra Kalenda, 3. Ondra Sušický

Ski:
1. Dědek (Šumava, ještě pro tebe máme ceny), 2. Jirká Láfek, 3. Šimi (Sakala)

Text:
Martin Matoušek, Erich ,,Pherdex´´ Cinkl
Foto:
Pavel Vigh, Sosy Sokol, Štěpán Matoušek
Video:
Kamera - David Švehla, Luboš Šakmary
Střih - Jan Konopiský

Autor článku:

Kategorie: Report
Vydáno: 5. 5. 2018 v 19.00

Hodnocení článku:

Pro hlasování o nejlepší fotku nebo video se musíš přihlásit nebo se zaregistrovat.

Související akce

Retro Jam 2018 - Neklid
Retro Jam 2018 - Neklid

A je to tu. V sobotu 24.3.2018 se po roce vrací legendární Retro Jam a bude to zase velký! Na programu bude závod…

nejčtenější Články

Premiérová tour k filmu “Stay Tuned” od Absinthe Films se řítí na Prahu!
Premiérová tour k filmu “Stay Tuned” od Absinthe Films se řítí na Prahu!

Po roce Prahu opět navštíví světoznámá produkce Absinthe Films, aby nám představila svůj nový filmový projekt.…

Jablonec Summer Jib 2018
Jablonec Summer Jib 2018

První zářijový víkend jsme si v Jablonci připomněli zimu díky akci Jablonec Jibing Jam. Jak to v okolí místní…

Tři sta sedmdesátý díl - upoutávka
Tři sta sedmdesátý díl - upoutávka

Pravidelný pořad o freestylových sportech vysílaný ve středu a sobotu na TV Nova Sport1, TV Nova Sport2 a TV Nova…

Nejlépe hodnocené Články

Tři sta sedmdesátý díl - upoutávka
Tři sta sedmdesátý díl - upoutávka

Pravidelný pořad o freestylových sportech vysílaný ve středu a sobotu na TV Nova Sport1, TV Nova Sport2 a TV Nova…

Jablonec Summer Jib 2018
Jablonec Summer Jib 2018

První zářijový víkend jsme si v Jablonci připomněli zimu díky akci Jablonec Jibing Jam. Jak to v okolí místní…

 Snowstars Freestyle Weekend 2018
Snowstars Freestyle Weekend 2018

Maťka Molnárova i tento rok pořádá svůj Snowstars Freestyle Weekend na Stubai a my vám dnes přinášíme podrobné…